Skip Navigation LinksAna Sayfa > Korunan Alanlar > Tabiat Parkları > Aydıncık

AYDINCIK TABİAT PARKI

Tabiat Parkının Adı

Aydıncık Tabiat Parkı

Bölge Müdürlüğü

VII. Bölge Müdürlüğü

İl

Mersin

İlçe/Köy

Aydıncık

Kapladığı Alan

23,71 ha

İlan Tarihi

1988 yılında Mesire Yeri, 2011 Yılında ise Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

KAYNAK DEĞERLERİ:

·         Saha tipik maki formasyonu ve kızılçam (Pinus brutia), murt-yaban mersini                               (Myrtus communis), meşe (Quercus coccufera), defne  (Laurus nobilis) ve azgan çalısı (Calycatome villosa) bitki örtüsüne sahiptir.

·         Saha ve çevresinde Akdeniz Fokları, Kırmızı Gagalı Gümüşi Martılar ve sürüngen çeşitleri görülebilir.

·         Sahada yaklaşık halkın denize girip güneşlenme ihtiyacını karşılayabileceği 100-150 m. Uzunluğunda bir kumsal bulunmaktadır.

·         Sahada tipik Akdeniz iklimi hakim olup, bol rüzgar ve az yağış alır. Güneşli gün sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

·         Saha içerisinde tarihi bir yerleşim izi yoktur. Ancak saha içerisinde bulunan İncekum Koyu doğal ve korunaklı bir liman olarak yakın tarihimize kadar hizmet gören tarihi Gilindire (Aydıncık) limanını da barındıran Aydıncık Körfezi içinde yer almakta olup, Aydıncık Limanı’nın faal olduğu dönemlerde gemilerin yük almak için sıra beklediği bir cep olmuştur.

GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK FAALİYETLER:

Saha içerisinde:

·         Günübirlik, çadır ve karavan kamp üniteleri,

·         Kır evleri veya bungalov evler,

·         Doğa sporlarının yapılabileceği mekanlar,

·         Yürüyüş yolları,

·         Akdeniz Foku ve Deniz Kuşları Gözlem Evleri yapılabilir.

 

NASIL ULAŞILABİLİR:

Silifke- Anamur D400 karayolunun 85’inci Km’sinden Akdeniz istikametine doğru ayrılan yaklaşık 1 Km stabilize yol ile ulaşılmaktadır.

 

NELER GÖRÜLEBİLİR:

·         Saha ve çevresinde Akdeniz Fokları, Kırmızı Gagalı Gümüşi Martılar ve sürüngen çeşitleri görülebilir.

 

DİĞER:

·         Aydıncık İlçesi, tarihi Kelenderis şehrinin yerinde kurulmuştur. Yunan Mitolojisine göre Kelenderis, Zeus’un oğlu Hermes’ in soyundan gelen Sandokos tarafından kurulmuştur. Şehir merkezinde yapılan kazılarda 5 bin yıl öncesine ait yaşam izlerine rastlanılmış, pişirilmiş kil vazolar, altın sikkeler, cam eşyalar, V. YY’a ait zemin mozaikleri ve Dörtayak Anıt Mezarı bulunmuştur. Ayrıca Afrodit’in aşık olduğu Adonis, Kelenderis’ in kurucusu Sandakos’ un torunudur.